Adsense Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google Adsense’ı daha iyi anlamak için Adsense öncesine yani Adwords (yeni adıyla Google Ads) geçmişine gidelim.

Adwords, 23 Ekim 2000 tarihinde toplamda 350 reklam verenle yayın hayatına başladı. Reklam verenler Adwords sayesinde hedefledikleri bazı kelimelerin Google arama sonuçlarına reklam verebiliyordu. 2003 yılına kadar çok hızlı büyüme gerçekleştiren Adwords, bu süre içerisinde çok büyük revizyonlara da gitmişti.

2003 yılının Mart ayında Adsense tanıtıldı. Adsense sayesinde artık reklam verenler sadece Google arama sonuçlarına değil, Adsense üyesi web sitelerine de Adwords sayesinde reklam verebilecekti…

Google Adsense reklamları yayınlamaya başlayalı 15 yıl oldu. Adını ilk kez duyduğumuz 2003 yılında sadece metin reklamlardan ibaretti. Günümüz itibariyle Adsense, Metin ve Görüntülü (resim, hareketli resim, video) gibi reklam türlerinde reklam verme olanağı sunan global şirket haline geldi. Aralarında Türkçe’nin de bulunduğu toplamda 45 dilde reklam sunumunu desteklemektedir. Arayüzü ve Yardım Merkezi Türkçe dilinde kullanıma sunulmuştur.

Google, Adsense’ı tanımlarken; reklam veren ile reklam yayıncılarını bir araya getirdiği için büyüyen bir topluluk olduğunun altını çiziyor. Bilgisayar ve mobil cihazlarda, video,resim ve metin içerikli tüm platformlarda Adsense reklamlarına rastlamak mümkün.

2018 verilerine göre; Google AdSense yaklaşık 2 milyon yayıncı ve 13 milyon aktif web sitesi tarafından kullanılıyor. Google’ın ana şirketi Alphabet, 2018’in ilk çeyreğinde 32.51 milyar dolar gelir elde etti. Bunların 26,6 milyar dolarlık kısmı reklam şirketlerinin reklamlarından elde edildi ve Google bir önceki yıla göre %26  büyüdü.

Gelir Paylaşımı

Yayıncılar, Google Adsense gelirlerinin %68’lik kısmını almaktadırlar. Yani Adsense hesabında 68 TL bir kazanç gören yayıncı aslında 100 TL kazandığı ve Google’ın 32 TL’lik kısmını kendi komisyonu olduğu için kestiği anlamına da gelmektedir.  Kazançlar Adsense hesabınızda sadece Google’ın %32 komisyonu düşülerek gösterilmektedir. Raporlarda gördüğünüz toplam kazançlardan ek komisyonlar kesilmez..

Devamı gelecek…

Yorum yapın