Adsense ve Vergilendirme: YouTuber’lar Vergi Öder mi?

Bu içerik 13.04.2019 tarihinde güncellenmiştir.

Adsense gelirleriyle ilgili kendi araştırmalarım ve deneyimlerim neticesinde elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaşacağım.

Kişisel veya hobi amaçlı açtığınız bir web sitesinden para kazanmanız mümkün. Google Adsense sayesinde hem YouTuber’lar, hem de web site sahipleri gelir elde edebiliyorlar.

Söz konusu dijital dünya ve vergi olunca işler biraz zorlaşıyor ne yazık ki. İlk etapta görüştüğüm muhasebeci ve 189 Alo maliye hattı bile bu Adsense kazancımı nasıl vergilendirmem gerektiği konusunda bana tam anlamıyla yardımcı olamadı.

Nasıl?

İlk görüştüğüm muhasebeciye ve 189 Alo maliye hattına aşağıdaki soruyu sordum;

Soru: Merhaba, ben bir Google Adsense yayıncısıyım. Web sitelerim ile Aylık X miktar gelir elde ediyorum. Her gün web siteme Türkiye ve dünyadan yüzlerce kişi giriyor. Bir Adsense yayıncısı olarak nasıl vergi ödeyeceğim? Yani Kdv ve gelir vergisi mi ödeyeceğim, yoksa sadece gelir vergisi mi?

Yanıt: Muhasebeci ve 189 Alo maliye toplam kazancım üzerinden Kdv ve gelir vergisi ödemem gerektiği bilgisini aldım. Ama bu eksik ve kısmen hatalı bir bilgiydi.

Karşımızdaki kişiler de insan sonuçta. Dünya her geçen gün değişiyor. Bu insanlar Adsense’ın ne olduğunu, kazanç sisteminin nasıl işlediğini bilemeyebilir. Özellikle de bu konuyla ilgili detaylı bir tüzük yayımlanmamışken…

Aldığım yanıtlar benim için kabul edilebilir yanıtlar değildi. Bu sefer dersimi sıkı çalıştım, kendi araştırmamı yaparak daha donanımlı bir şekilde 189 Alo maliyeyi hattını aradım. Aşağıdaki gibi bir soru sordum;

Soru: Merhaba, ben bir Google Adsense yayıncısıyım. Web sitelerim sayesinde Aylık X miktar gelir elde ediyorum. Web siteme giren ziyaretçilerin büyük bir bölümü Türkiye dışındaki ülkelerden geliyor ve gelirimin de büyük bir bölümünü bu ülkelerden kazanıyorum. Türkiye’den web siteme giren kişilere yapmış olduğum reklam gösteriminden elde ettiğim kazanç üzerinden, Kdv ve gelir vergisi ödemem gerektiğini biliyorum. Fakat diğer ülkelerden gelen ziyaretçiler sayesinde elde ettiğim gelir için Kdv ödemem gerekip, gerekmediği konusunda emin olamadım.

Ek olarak; Yabancı ziyaretçiler web sitemde ağırlıklı olarak kendi dillerinde reklamlar görüyor ve hal böyle olunca web siteme reklam verenler tamamen yabancı..

Yanıt: Ben bu şekilde sorunca hatta kalmamı istedi. Epey telefonda bekledim. Daha sonra tekrar kesin bir şey söyleyemedi. Ama düşüncesinin muhtemelen benim Kdv ödemeyeceğim yönünde olduğunu söyledi.

Bana bu konuyla ilgili Gelirler İdaresi Başkanlığından özelge talep etmemi tavsiye etti (http://www.gib.gov.tr/dilekce/ozelge_talep_formu.html)

Özelge, vergi uzmanına sorduğunuz soruyu resmileştirerek Gelirler idaresi başkanlığına internet üzerinden yazılı bir biçimde sormanız ve özelgeden aldığınız yanıta göre muhasebelendirme yapıyorsunuz. Buradan aldığınız yanıtta size Kdv ödememeniz söyleniyor ise, siz de özelgeye göre hareket ediyor ve ödemiyorsunuz. İlerleyen dönemde bu yaptığınız işlemin hatalı olduğu gerekçesiyle cezai duruma düşerseniz, özelge ceza ödemekten kurtarıyor.

Haydi artık başlayalım…

Yıllık Adsense Kazancınız 33.000 TL’yi Geçmiyor İse Vergi Ödemeniz Gerekmiyor

Her yıl açıklanan arızi kazanç tutarı 2019 yılı itibariyle 33.000 TL olarak belirlendiği resmi gazetede yayınlandı. Arızi Kazançlara İlişkin İstisna Tutarı sayfasında henüz güncelleme olmadı.

Yıllara göre şu şekildedir;

2019 – 33.000 TL
2018 – 27.000 TL
2017 – 24.000 TL
2016 – 24.000 TL
2015 – 23.000 TL

Arızi Kazanç Nedir?

Kişinin sene bazında vergi ödemeden elde edebileceği ticari gelirin üst sınıra arızi kazanç denir. Yani vergi mükellefi değilseniz ve senelik kazancınız arızi kazanç sınırı olan 33.000 TL eşiğini geçmiyorsa vergi ödemekle yükümlü değilsiniz. Eğer kazancınız 33.000 TL üzerinde ise vergi ödemeniz gerekiyor. Ek olarak halihazırda bir şirket sahibi iseniz,arızi kazanç tutarına bakılmaksızın vergi ödemeniz gerekmekte.

Adsense yayıncılarının arızi kazançla ilgili en çok kafasını karıştıran konu ise; bir kazancın arızi kazanç sınıfına girebilmesi için “süreklilik arz etmemesi” gerektiğini belirten kanun maddesidir. Bir okuyucumuzun sorması üzerinde aşağıda yorum bölümünde bu soruyu yanıtladım. Yorum bölümüne bakabilirsiniz.

Yıllara göre arızi kazançları Gelirler idaresi bakanlığının resmi web sitesinden bakabilirsiniz.

Adsense Gelirleri Nasıl Vergilendirilir?

Türkiye’den yaptığınız reklam gösterimi ve tıklamaları sonucunda elde ettiğiniz gelirler için Kdv ve Gelir vergisi ödemeniz gerekiyor. Türkiye dışındaki ülkelerden elde ettiğiniz gelirler için sadece gelir vergisi ödenmesi gerekiyor. Bunun nedeni hizmet ihracatı yapmış olmanız. Evet bir web sitesi ile içerikler hazırlayarak hizmet ihracatı yapabiliyorsunuz 🙂

Biraz daha detaylandıralım…

AdSense gelirlerinin vergi hesaplamasını yaparken daha anlaşılır olabilmesi için bu konuyu temel olarak ikiye ayıracağım.

Türkiye’deki kullanıcılara yapılan reklam gösterimleri

AdSense panelinde “Raporlar” sayfasını açın. İlgili tarih aralığını seçin. Daha sonra yukarıdaki filtreleme bölümünden “Ülke” seçeneğini seçin.

Örneğin; Ocak ayını seçtiniz ve Türkiye’den bu dönemde 1000 TL gelir elde ettiğinizi varsayalım.

Google’ın size ödediği 1000 TL kazancı %18 Kdv dahil olarak işleme alınmaktadır. Öyleyse 1000 TL’nin içinden Kdv tutarını düşüldükten sonraki tutarı bulmamız gerekiyor. Buna da “matrah” deniyor.

Matrah hesaplama: 1000 TL / 1,18 = 847,45 TL

Kdv içermeyen rakamı bulduk. Birde sağlamasını yapalım hemen.

KDV Hesaplama: 847,45 TL %18 = 152,55 TL

847,45 + 152,55 = 1000 TL.

152,55 TL olarak ödeyeceğimiz Kdv tutarını bulmuş olduk.

Gelir Vergisi Hesaplama:

Son olarak ödeyeceğimiz gelir vergisini hesaplamak kalıyor. Gelir vergisi tutarı her yıl belirlenen gelir vergisi tutarı ve oranına göre hesaplamanız gerekiyor. 2019 yılının Gelir vergisi dilimleri resmi gazetede yayımlandı fakat İnternet sitesine henüz eklenmedi. Muhtemelen link aşağıdaki olacaktır.

http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/gelir-vergisi-tarifesi-2019

Ödemeniz gereken vergi diliminin %20 olduğunu varsayalım;

847,45 % 20 = 127,11 TL Gelir vergisi.

Gelir Dilimi Vergi Oranı
18.000 TL’ye kadar % 15
40.000 TL’nin 18.000 TL’si için 2.700 TL, fazlası % 20
148.000 TL’nin 40.000 TL’si için 7.100 TL, fazlası % 27
148.000 TL’den fazlasının 148.000 TL’si için 36.260 TL, fazlası % 35

Buraya kadar ne yaptık ?

1000 TL kazancımızın içindeki Kdv tutarını düşerek matrahı hesapladık.

1000 TL / 1,18 = 847,45 TL

Matrah’tan Kdv hesaplaması yaptık.

847,45 TL %18 = 152,55 TL

Yine matrahtan  ödememiz gereken gelir vergisini bulduk.

847,45 % 20 = 127,11 TL Gelir vergisi.

1000 TL olan Adsense kazancımızdan Kdv ve gelir vergisini çıkararak vergimizi ödedikten sonra cebimize kalan net rakamı bulduk.

1000 TL – 127,11 TL – 152,55 TL =  720,34 TL

Türkiye dışındaki ülkelerden gelen ziyaretçilerden elde ettiğimiz kazançlar

Türkiye dışındaki ülkelere yaptığımız reklam gösterimlerinden de 1000 TL gelir elde ettiğimizi ettiğimizi varsayalım.

1000 % 15 = 150 TL

Ödemeniz gereken gelir vergisi sadece 150 TL’dır.

YouTuber’ların Ödeyeceği Vergi Nasıl Hesaplanır?

YouTuber’lar da benzer bir şekilde ödeyecekleri vergiyi hesaplamaları mümkün. Mantık değişmiyor.

 • Dikkat etmeniz gereken %100 Türkiye’den trafik almanız veya %100 global trafik almanız neredeyse imkansız. Vergilendirme yaparken mutlaka ülke bazında raporlara bakmayı ihmal etmeyin.
 • Gelir vergisi hesaplamasında kullandığım yüzde 20 vergi dilimi değişiklik gösterebilmektedir. Örnek olması amacıyla kullanılmıştır.

Sorularınızı lütfen yorum bölümünden sormayı ihmal etmeyin. Ben amcanın (Benjamin Franklin) sözüyle kapanışı yapalım.

Hayatta Kesin Olan İki Şey Vardır; Ölüm ve Vergiler..

Bol kazançlı günler diliyorum.

“Adsense ve Vergilendirme: YouTuber’lar Vergi Öder mi?” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba, stopaj sadece google adsense üzerinden aldığımız gelirler için mi geçerli ? Türkiye içerisinde google adsense gibi hizmet veren reklam şirketleri için geçerli mi ?

 2. Öncelikle çok başarılı bir yazı olmuş teşekkürler. Ancak kafamda hala soru işaretleri var.
  Sormak istediğim şey kamu personeliyim, herhangi bir ticaret vs yapmıyorum. 2014 yılından bu yana şuan pek ilgilenmediğim eski içeriklerim var. Aylık 300 – 700 arası bir miktar getiriyor bana.
  Yıllık bazda maximum 10000 TL tutarına falan ulaşıyor.
  Düşük miktar olduğu için vergi ödemezsin diyenler oluyor siz ne diyorsunuz bu konuya?
  Herhangi bir şekilde şahıs şirketi vs işlerine girmeli miyim ?
  Vergi ödeyeceksem şirket açmadan ödeyebilir miyim?
  Kimisi 3 4 ayda bir alıp bu parayı arızi kazanç olarak gösterip vergiden yırtabilirsiniz diyorlar bu ne kadar doğru?

  • Teşekkürler,
   Kazancınız Arızi kazanç sınırını geçmediği için bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. 3-4 ayda bir ödeme almayı düşündüğünüze göre; arızi kazancın “süreklilik arz etmemesi” gerektiğini belirten maddeyi takıldınız sanırım (ben de bu vesileyle arızi kazanç bölümünü güncelleyeceğim) her zaman söylediğim gibi; vergi sistemimiz eski ve bundan dolayı bizleri ikilemde bırakılıyor, buna benzer sistem açıkları karşımıza çıkıyor ister istemez. Ancak uygulama tarafında arızi kazancın çok çok üstünde kazancı olan kişilerin biraz başı ağrıdı. Benim gözlemlediğim kadarıyla Adsense kazancıyla ilgili maliyeden davetiye alan kişilerin yıllık kazancı 100.000 TL üzerinde olan kişilerdi.

   Özetle; Google Adsense gelirlerinin yıllık arızi kazanç tutarını geçmese de her ay düzenli ödeme alındığı için arızi kazanç sınıfına girmediği belirten yada belirtmeyen bir kanun maddesi yok. Maliyenin de bu konuda biraz daha esnek davranarak açıklamalarda bulunuyor. 2018 yılında (o dönemde arızi kazanç sınırı 27.000 TL) aşağıdaki kaynaklarda görebileceğiniz üzere yıllık kazancı 26.000 TL olan kişilerden vergi alınacağı belirtilmişti. Ve bu da neredeyse o dönemdeki Arızi kazanç sınırına denk düşüyordu.

   https://www.webtekno.com/youtuberlarin-gelirleri-konusunda-tum-turkiye-de-vergi-denetimi-baslatildi-h56767.html

   https://www.webtekno.com/youtuber-lara-kotu-haber-geldi-geliri-26-bin-tl-yi-asan-youtuber-lar-devlete-vergi-odeyecek-h49372.html

Yorum yapın